Tajná uchádzačka Betka: Aké to je byť tajným hodnotiteľom na Profesia days

Byť tajným hodnotiteľom na jeden deň a mať možnosť sa uchádzať o hocijaké zamestnanie medzi viac ako 60 vystavovateľmi? Tak hurá do toho!

Hneď prvým vystretým ukazovákom bola komunikatívnosť. Osloviť návštevníka, ktorý ide okolo, aj keď to možno nie je práve ten, koho daná spoločnosť hľadá, ale pritom len stačí hodiť návnadu a predstaviť svoju firmu či spoločnosť. Toto bolo hlavné kritérium, podľa čoho som sa rozhodla. Nebolo treba byť neprirodzene afektovaný. Stačilo sa s úsmevom na tvári prihovoriť okoloidúcemu a predstaviť mu firmu, ktorú má práve on možnosť prezentovať pred toľkým publikom.

Spoločnosť Kaufland Slovenská Republika, v.o.s. a ľudia, ktorí ju odprezentovali boli tí, čo toto kritérium dokonale spĺňali. Vedeli presvedčiť aj toho najväčšieho skeptika o tom, že je to miesto, ktoré ma perspektívu, a predsa aj z obyčajného brigádnika sa zamestnanec v ich spoločnosti vie vypracovať na vysokú pozíciu. Za mňa určite odporúčam.

Druhým kritériom boli informácie, ktoré nám vedeli zástupcovia odprezentovať, aj ako úplným laikom v danom odbore. Po pristavení sa pri stánku firmy INTERCABLE som bola presvedčená, že aj keď pre mňa – študentku zubného lekárstva nemajú vhodnú pozíciu, sú ochotní odprezentovať informácie o všetkých pozíciách. Zamestnávateľ by si mal byť vedomý, že hoci sa pozícia možno nebude hodiť práve záujemcovi, no každý má rodinu, kamarátov a známych, ktorým o takejto ponuke môžu povedať.

Tretím, ale nie posledným kritériom bola vizuálna stránka. Porekadlo: „Oči jedia prvé” v tomto prípade platí. Ľudí nielenže priláka vizuálne pestrý stánok, ale určite im aj utkvie v pamäti. Zaujímavé aktivity sú veľmi vítané. Ak by som mala menovať stánky, ktoré mi stále rezonujú v pamäti, medzi nimi je určite spoločnosť Siemens Mobility, s.r.o..

Musím vyzdvihnúť aj spoločnosť QUADROtech Development s.r.o., ktorá nezaostávala za víťazmi. Veľmi komunikatívni zástupcovia, ktorí mali prehľad o každej pozícii a z ich ponuky by si vedel vybrať skoro každý.

K tomuto privilégiu, ktoré sme dostali, patrí aj tá nie moc pozitívna časť, a to ohodnotiť nedostatky. Všimla som si, že veľa zamestnávateľov nejavilo záujem o každého a priamo si podľa vzhľadu vytipovali svojich potenciálnych zamestnancov. Podaktorí svojej prezentácii na Profesia days nevenovali toľko úsilia ako iní a ich stánok dýchal prázdnotou. Na záver by som len povedala, že aj pre ľudí zvučné a známe firmy či spoločnosti sa spoliehali práve na to, že sú známe a ich prístup k ľuďom, ktorí mali záujem práve o ich ponuky, bol viac než žalostný.

V tento deň vďaka Profesia days v Žiline bol plný nových možností, informácií a skúseností. Je to skvelá príležitosť či už pre študentov, absolventov, nezamestnaných, ženy na materskej alebo aj pre ľudí, ktorí si chcú rozšíriť obzor. Je to miesto, kde mohli tento rok nájsť vyše 60 vystavovateľov pod jednou strechou a niečo nové sa aj naučiť.