Spokojnosť v práci? Základom je dobrý kolektív a robiť to, čo vás baví

Informačné technológie patria v súčasnosti medzi jednu z najobsadzovanejších a najžiadanejších pracovných oblastí. Množstvo kvalitných firiem pôsobiacich v tejto oblasti sa sústredí nielen do hlavného mesta, ale aj do metropoly východného Slovenska – do Košíc. Jednou z takýchto firiem je spoločnosť Wirecard Slovakia, s.r.o., ktorá patrí medzi lídrov zamestnávania IT špecialistov v regióne. Od roku 2013 sa postupne rozrástla na 250 zamestnancov, ktorí pracujú na kompletnom technickom vývoji vo finančnom sektore, primárne ide o elektronické platobné služby offline, online a na mobilných zariadeniach. Vytvárajú pritom svoje vlastné produkty, a teda nepracujú pre externých klientov. Okrem toho sa Wirecard môže pochváliť nízkou mierou fluktuácie. Keďže Košice sú považované za tzv. „IT valley“, dvere majú otvorené ako študenti či absolventi, juniornejší aj seniornejší IT špecialisti. Najmä však tí, ktorí majú chuť na sebe pracovať. Medzi takých patrí aj František Geletka, ktorý v spoločnosti pracuje už viac ako 5 rokov.

Čo je náplňou vašej práce vo Wirecard?
Náplňou mojej práce je vyvíjať softvér. Moja pozícia má názov softvérový inžinier, teda programátor. Keďže vo firme využívame SCRUM ako metódu pre vývoj softvéru, je mojou úlohou implementovať softvér podľa požiadaviek nášho business analytika a architekta a taktiež robiť code review iným developerom z teamu. Samozrejme, mávame aj pravidelné meetingy, kde si spolu plánujeme prácu na ďalšie týždne alebo hodnotíme posledné dní, čo sme robili správne, resp. kde by sme sa mohli zlepšiť. Momentálne som súčasťou distribuovaného teamu, ktorý sedí z časti v Košiciach a sčasti v Jakarte a mám už za sebou aj služobnú cestu v Indonézii.

Ako dlho v spoločnosti pracujete? Ako si spomínate na vaše začiatky?
Do Wirecard som nastúpil hneď po škole v roku 2012 a som tu teda už viac ako sedem rokov. Prvé dva roky som pracoval priamo v centrále Wirecardu v Mníchove a od roku 2014 pracujem v našej pobočke tu v Košiciach. Na začiatky si spomínam len v dobrom, keďže som mal šťastie pracovať v teame s profíkmi rôznych národnosti, od ktorých som sa naučil veľmi veľa. Taktiež som mal možnosť zdokonaliť sa v angličtine. Vždy hovorím, že počas prvých 5 mesiacov vo Wirecarde som sa naučil o vývoji softvéru viac ako za 5 rokov na vysokej škole.

Čo vás na vašej práci najviac baví/obohacuje?
Možno to vyznie až príliš jednoducho, ale najviac ma baví samotná práca, teda programovanie. Asi najlepším dôkazom toho je, že moja práca nekončí odchodom z officu, ale až vypnutím laptopu doma niekedy večer. Je to tým, že svet IT sa neustále vyvíja a preto sa chceme aj my, IT-čkári.

Aké benefity vám spoločnosť poskytuje? Ktoré využívate najviac/najradšej?
Z benefitov mi napadajú napr.: možnosť výberu laptopu, možnosť zúčastniť sa rôznych IT konferencií (sám som bol už 3x na Devoxxe v belgických Antwerpách), home office, flexibilná pracovná doba, 27 dní dovolenky, možnosť zdokonaliť sa v cudzom jazyku prostredníctvom jazykových kurzov (ja osobne som chodieval na anglický aj nemecký kurz), občerstvenie vo firme (káva, čaj, ovocie), parkovanie zadarmo, bonusy, celofiremný 2-dňový teambuilding, ale aj menšie tímové a večierok raz ročne, relaxačná miestnosť, stolný futbal … Ja osobne využívam skoro všetky. Takmer každý deň si zahrám s kolegami partičku stolného futbalu, keďže je to fajn spôsob ako sa odreagovať a vyčistiť si hlavu.

Prečo ste sa rozhodli zostať pracovať a žiť na východe Slovenska? Čo by ste poradili mladým ľuďom, ktorí zvažujú, či zostať žiť a pracovať doma alebo odísť?
Ako som už spomínal, pracoval som chvíľu aj mimo Slovenska, ale posledných 5 rokov pracujem a žijem tu v Košiciach. Som tu šťastný a spokojný. Mám blízko rodinu a kamarátov, ale určite neľutujem, že som pôsobil aj v zahraničí. Je to individuálne a nechcem nikomu radiť, kde pracovať, či zostať žiť. Každý by mal robiť to čo ho baví a byť obklopený ľuďmi, s ktorými sa cíti dobre. A potom je to úplne jedno kde pracuje. Ja osobne som to našiel tu v Košiciach a vo Wirecarde.

Ak hľadáš prácu v IT, neváhaj a zastav sa v stánku Wirecard počas Profesia days, 26. septembra v Spoločenskom pavilóne. Medzi obsadzovanými pozíciami nájdeš také ako Tester, Developer, Business Analyst a Project Manager.