Profesia days podľa Soni

Počas dvoch májových dní (16.- 17.) sa mi naskytla zaujímavá príležitosť. Zúčastniť sa festivalu pracovných príležitostí Profesia days 2023 v Starej tržnici v Bratislave ako tajná agentka – hodnotiteľka vystavovateľov. Nakoľko si momentálne aktívne hľadám prácu, tak mi táto možnosť prišla mimoriadne vhod a veľmi ma potešila.

Mojou úlohou bolo navštíviť stánky všetkých 92 vystavovateľov, porozprávať sa s nimi, zistiť aké pracovné pozície ponúkajú, pozrieť si ich propagačné materiály, či preskúmať akými benefitmi vedia motivovať svojich zamestnancov. Spolu s tromi ďalšími agentmi sme ich bodovali v piatich kategóriách, ktorými boli komunikatívnosť, informovanosť, kvalita materiálov, relevantnosť ponúk a originalita prezentácie. Na konci sme dali naše hodnotenia dokopy a vyhodnotili prvých troch TOP vystavovateľov. Prvé miesto získala Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s., druhé ING Hubs Slovakia a bronzovú priečku obsadila spoločnosť Lidl Slovenská republika, v.o.s.

Musím povedať, že ma hneď od začiatku mimoriadne potešila vysoká úroveň vystavovateľov. Seriózne, nemala som žiadnu negatívnu skúsenosť. Všade som sa stretla s úsmevom, pripravenosťou, nadšením a ochotou trpezlivo odpovedať na rôzne moje otázky. Pýtala som sa na otvorené pozície, sídlo firmy, počet zamestnancov, či informácie, čím sa firma zaoberá v prípade, že som ju zatiaľ nepoznala. Nakoľko si práve hľadám prácu v oblasti administratívy, či personalistiky, z benefitov ma osobne zaujímala najmä možnosť práce z domu. Bola som prekvapená ako rôzne k tomuto, v poslednej dobe žiadanému benefitu pristupujú jednotlivé spoločnosti. Vyskytovalo sa celé spektrum. Od možnosti pracovať z domu stále, alebo takmer stále až po prístup, že tomu bránia a ponúkajú buď len veľmi malý počet dní (napríklad dva dni do mesiaca), alebo dokonca aj vôbec. Niektorí to brali ako prirodzenú súčasť post-pandemického pracovného sveta a spomenuli, že dokonca už ani nemajú dostatočný počet miest na sedenie v prípade, žeby sa rozhodli všetci zamestnanci prísť naraz do práce. Iní však požadujú pravidelnú prítomnosť zamestnancov na pracovisku a dávali najavo, že je pre nich dôležité, aby sa zamestnanci stretávali v práci osobne a aby sa situácia vrátila „do starých koľají“.

Okrem očakávaných aktivít v stánkoch, mnohí potešili aj rôznymi súťažami, aktivitami, či ponukou reklamných predmetov, občerstvenia, alebo dobrej kávy. Niektorí zamestnávatelia dokonca viedli workshopy, alebo prednášky na rôzne témy relevantné pre pracovné prostredie a tým poskytli uchádzačom užitočnú možnosť nielen danú spoločnosť viac spoznať, ale aj sa niečo nové dozvedieť. Nejaké z nich som aj osobne využila a považujem ich za príjemné spestrenie programu.

Celé dva dni boli veľmi zaujímavé, dobrodružné a dynamické. Festival pracovných príležitostí Profesia days 2023 navštívilo veľa ľudí. Návštevnosť bola vysoká počas celých dvoch dní a to prekvapivo, aj v čase predpoludňajších hodín. Verím, že vďaka tejto skúsenosti sa mi podarí nájsť si prácu svojich snov, nakoľko mnoho zamestnávateľov ponúkalo pre mňa relevantné pracovné pozície. Vo viacerých stánkoch som nechala svoj životopis, alebo poskytla svoje údaje. Oceňujem návštevu aj tých stánkov, ktoré ponúkali prácu v iných oblastiach ako sú tie, ktoré považujem za vhodné pre mňa, nakoľko boli napriek tomu ochotné poskytnúť informácie o spoločnosti, alebo odporučili sledovať ich pracovné ponuky. Boli si totiž sami vedomí faktu, že to, že dnes pre mňa nič nemajú neznamená, že sa situácia v budúcnosti nemôže zmeniť. Taktiež som sa dozvedela o existencii firiem a biznisov o ktorých som predtým ani len nevedela, že na Slovensku také pôsobia, alebo že také výrobky, či služby sa u nás vyrábajú a poskytujú.

Celkove hodnotím túto udalosť nadmieru pozitívne a verím, že išlo o zážitok užitočný ako pre uchádzačov o prácu, tak aj pre zamestnávateľov. Som vďačná spoločnosti Profesia za túto príležitosť a som presvedčená, že sa zúčastním Profesia days aj v budúcnosti. A to aj v prípade, žeby som bola spokojná vo svojej budúcej práci. Lebo človek nikdy nevie a vždy je dobré mať prehľad o tom, čo trh práce ponúka.

 

Prejsť na hodnotenie Adama