Profesia days Košice 2019 očami tajných uchádzačov „Alfonzov“

Na 3. ročníku Profesia days Košice mohli uchádzači stretnúť vyše 100 vystavovateľov z rôznych oblastí, z regiónu a celého Slovenska. Medzi uchádzačmi sa pohybovali aj traja tajní – Alfonzi Lenka, Adriána a Dalibor. Ich úlohou bolo ohodnotiť vystavovateľov z hľadiska komunikatívnosti, originality prezentácie, ochoty, informovanosti o ponúkaných pozíciách a ďalších atribútov, ktoré si všímali. Vystavovatelia sa z roka na rok snažia viac a viac zaujať a ponúknuť to najlepšie. Najlepšie hodnotenou trojicou firiem, na ktorej sa všetci traja zhodli, je Východoslovenská energetika Holding a.s., Kaufland Slovenská republika v.o.s. a AT&T Global Network Services Slovakia, no pozrime sa na to, ako Alfonzi komplexne hodnotili festival príležitostí.

 

Dalibor: Profesia days mojimi očami
Bolo mi cťou sa zúčastniť 3. ročníka Profesia days v Košiciach v úlohe tajného uchádzača. Na tomto podujatí som sa stretol s množstvom pozitívnej energie a profesionality, ale tak zase, na Profesia days to bez profesionality len tak ľahko nepôjde. Okrem toho, že som pôsobil na tejto akcii ako tajný uchádzač, som si aj skutočne hľadal prácu a bol som milo prekvapený z pozitívnych reakcii na môj životopis a celkovo vysokú úroveň komunikácie. V Košiciach sme boli v úlohe tajného „Alfonza“ traja, teda ja a dve kolegyne. Zadanie bolo jasné, nebyť odhalený a získať čo najviac informácií nielen o spoločnosti, ktorá je vystavovateľom, ale pozrieť sa aj na kvalitu komunikácie a ďalšie.

Každý stánok bol svojím vystupovaním jedinečný a okrem prezentov pre potenciálnych uchádzačov dokázal zaujať aj ponúkanou prácou a prístupom k ľuďom. Veľmi príjemne som sa cítil u neskoršieho víťaza 3. ročníka Profesia days v Košiciach – Východoslovenskej energetiky /VSE/, dopodrobna ma oboznámili s pracovnými pozíciami, ktoré boli najvhodnejšie na základe môjho životopisu a príkladne sa o mňa starali. Skutočný víťaz sa nezaprie. Nezaostávali ani Kaufland Slovenská republika, s.r.o. na druhom či AT&T na treťom mieste. Rozhodne sa však táto akcia podarila aj spoločnostiam ako sú Billa s.r.o., ANTIK Telecom s.r.o alebo T-systems Slovakia s.r.o. a mnoho ďalších.

Na záver by som sa chcel poďakovať celému tímu Profesia days za ponúknutú možnosť sebarealizácie a takisto za prejavenú dôveru. Bol to dobrý deň, kedy som mohol spojiť príjemné s užitočným.

 

Adriána: Profesia days z môjho pohľadu

Vyše 100 zamestnávateľov malo možnosť ukázať sa a zaujať tak potenciálnych budúcich zamestnancov. Tisícky návštevníkov hľadajúcich novú prácu zase malo možnosť pýtať sa a zaujať potenciálneho budúceho zamestnávateľa. Desiatky rečníkov odovzdali svoje skúsenosti ďalším. Mnohí mali možnosť overiť si svoje „IT a English skills“… Ale len 3 ľudia boli po celý čas inkognito a rozhodovali o najdôležitejšom. O najlepšom vystavovateľovi na Profesia days Košice. Jedným z nich som bola aj ja.

Kritériá hodnotenia nám boli známe, o firmách sme si tiež už čo to prečítali a tak bolo načase vyraziť do terénu na tajnú akciu. Komunikovať, vypytovať sa a vyťahovať z rukáva kadejaké dôvody, prečo sa práve ja zaujímam napríklad o prácu v nemeckej IT firme keď z nemčiny neviem nič a všetky moje IT skills spočívajú v Microsoft Office. A v neposlednom rade hodnotiť.

Veľmi zaujímavé bolo okrem daných kritérií zisťovať u zamestnávateľov aj ich odpovede na otázky týkajúce sa ich postoju k ekológii. Všetci sme si isto všimli väčšie spoločnosti ako Lidl a Kaufland a ich pozitívny postoj k ekológii v mnohých podobách. Osobne som si častokrát kládla otázku, prečo aj mnohé iné firmy túto problematiku neriešia? O opaku ma presvedčila firma Essity, ktorá vyrába hygienické a zdravotné pomôcky. To, že sa na Profesia days neprezentovali primárne len svojím prístupom k ekológii neznamená, že sa takisto nesnažia postupovať kroky k zlepšovaniu našej klímy. Okrem troch víťazných firiem za zmienku stojí aj firma Prysmian Kablo s.r.o., ktorá hoc s menším stánkom, ale s perfektným personálom dokázala zaujať svojou ponukou už po prvej vete.

Mnohé firmy mne osobne ukázali aj svoju druhú stránku a tak mi čiastočne zmenili názor na danú profesiu alebo rozšírili obzor v danej sfére čo bolo pre mňa veľkým prínosom. 26. 9. bol teda pre mnohých ľudí veľmi prínosným a zaujímavým dňom.

Najlepšia práca je tá, do ktorej ideš s úsmevom a vraciaš sa ešte s väčším. Preto všetkým prajem, aby s takým úsmevom, s akým odchádzali z Profesia days, nastúpili aj do novej práce, ktorú si možno na festivale našli.

 

Lenka: Festival príležitostí Profesia days podľa mňa

Myslíte, že je možné, aby vám prácu ponúkol robot? A sám vás priviedol k budúcemu zamestnávateľovi? Na Profesia days v Košiciach sa diali aj takéto veci!  Spoločenský Pavilón v Košiciach sa aj tento rok už po tretíkrát premenil na festival príležitostí a ja som spolu s dvoma kolegami vystriedala rolu obyčajného návštevníka za tajnú úlohu Alfonzky. Cieľ bol jasný: overiť kvalitu vystavovateľov a nájsť medzi nimi tých najlepších. Vôbec to nebolo jednoduché.

O kvalite eventu som nepochybovala, počas minulých ročníkov získal dobré renomé, ktoré dokázal prekonať a opäť ukázal, že pracovný trh na Slovensku nie je ani zďaleka čiernobiely. Sama som zostala prekvapená zo širokého spektra vystavovateľov. Okrem firiem, ktoré sa prišli odprezentovať na nás čakali vystavovatelia, ktorí dokázali hneď ponúknuť viacero typov pracovných pozícií. Od stáží a traineeshipov pre študentov alebo čerstvých absolventov, part time jobov až po všehochuť trvalých pracovných pozícií, programov, ďalšieho vzdelávania.

Zo stánkov som vždy odchádzala s informačným materiálom, letáčikom vizitkou alebo priamym kontaktom na zamestnávateľa. K stánku Východoslovenskej energetiky ma priviedol robot Sheldon, v Siemens Healthineers som si vyskúšala ultrazvuk, súťažila som s Kauflandom alebo AT&T o rôzne reklamné predmety, počúvala som prednášky, diskusie a na vlastné oči som videla, ako sa dôchodkyňa rozhodla učiť programovať, aby mala na pracovnom trhu väčšiu šancu.

Personalisti sa dokázali počas celého dňa usmievať a podávať adekvátne informácie, aktívne komunikovali, pridávali detaily z vlastných skúseností alebo praktické rady k pracovnej ponuke. Len málokedy sa stalo, že som mojimi fingovanými otázkami vystavovateľov dostala do úzkych a ďalej mi nevedeli poskytnúť informácie alebo sa mi neboli ochotní venovať. No väčšinou boli proaktívni a čo som si cenila najviac, dokázali ma priamo osloviť, prilákať ku stánku, vzbudzovali pozornosť a sami sa zaujímali o to, či som vhodný kandidát na pracovnú pozíciu a snažili sa mi ponúknuť primeranú prácu k môjmu vzdelaniu a pracovným skúsenostiam.

Tím Profesia days vďaka tomuto eventu dokázal, že hľadať si pracovné uplatnenie nemusí byť namáhavé a že práca si vás na správnom mieste nájde.