Profesia days Bratislava očami tajných uchádzačov

Traja tajní uchádzači Anna, Saskia a Karol mali úlohu počas dvoch výstavných dní navštíviť vystavovateľov a hodnotiť ich z pohľadu prezentácie, relevantnosti pracovných ponúk, originality, celkového prístupu, ako aj ďalších faktorov. Výsledkom ich práce bolo vyhodnotenie troch najlepších vystavovateľov tohto ročníka festivalu príležitostí Profesia days Bratislava, ktorými sú 1. KONE SSC s.r.o., 2. Grafton Slovakia s.r.o. a 3. Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky, štátny podnik. Prečo hodnotili tak ako hodnotili?

 

Anna: Do bratislavskej Incheby som prichádzala s trémou, skoro ako na pracovný pohovor

Po dvoch rokoch neúspešného hľadania TPP som si myslela, že nie som dosť študent, dosť absolvent a nemám ani správnu kvalifikáciu pre súčasný pracovný trh. Nemala som čo stratiť, mohla som len získať. Ako agent v utajení 🙂 som využila každú možnosť dozvedieť sa, čo môžem urobiť pre svoju budúcu prácu. Po dvoch dňoch na Profesia days som zistila, že mám viac možností, než sa dá vyskúšať za jeden život. Stačí si len vybrať.

K stánkom som pristupovala ako uchádzačka o zamestnanie, ktorá hľadá pracovný reštart. Zaujímali ma interné zaškoľovacie procesy, pracovný čas (keďže mám dve deti) a platové podmienky. Príjemne ma prekvapili menšie spoločnosti, ktoré mi síce nevedeli ponúknuť prácu, ale aspoň mi predstavili tú svoju. Napríklad Adler Pelzer Group, ale aj Fakulta telesnej výchovy a športu UK. Tu ma ubezpečili, že ešte nie som mimo ich vekovú kategóriu, keby som sa rozhodla vrátiť do školy. Mnohí vystavovatelia ma sami odchytávali, aby ma vtiahli do atmosféry na pracovisku, hoci boli mimo kancelárie. Niektorí stavili aj na autentický zážitok napríklad pri práci riadiaceho letovej prevádzky v Letových prevádzkových službách Slovenskej republiky, štátnom podniku.

Vďaka aktívnemu prístupu vystavovateľov sa mi podarilo dokonca identifikovať aj jeden z možných dôvodov, pre ktorý som si nevedela nájsť prácu. Okrem môjho silného televízneho backgroundu, to bol aj príliš prešpekulovaný životopis. Je to známe klišé, ale v prípade CV sa necení kreativita. Je to predovšetkým zdroj informácií. Personálna agentúra Grafton mi pomohla s analýzou a pribalila aj noviny, s radami a tipmi.

Pomenovať moje ďalšie smerovanie mi aktívne pomohli aj v stánku VÚB banky (kde ma odprevadili aj s trvalo udržateľnými ceruzkami) a v stánku Inštitútu trvalého rozvoja 40+, na konzultácii s personalistkou.

V celkovom hodnotení u mňa rozhodoval nielen dobrý vizuál, ale hlavne ľudský faktor. Možnosť osobne sa porozprávať nielen o svojich prednostiach, ale aj obavách mala pre mňa najväčšiu hodnotu. Toto nebol stresujúci pohovor. Profesia days vytvorili bezpečné prostredie a ja som získala prehľad o tom, kde si svoju ďalšiu prácu viem predstaviť a kam sa jednoducho nehodím. Zistila som, ako si vybrať z množstva IT (letí JavaScript a C++ 🙂 a finančných školení tie, ktoré mi budú najužitočnejšie. Spoznala som firemné kultúry, ktoré sú mi blízke. Napríklad aj myslením na trvalo udržateľný rozvoj ako LIDL alebo IKEA.

Stánok, ktorý to u mňa ako zamestnávateľ vyhral je fínska firma KONE. Aj napriek tomu, že ja si u nich prácu zatiaľ nenájdem 🙂 Pracovali s minimalistickým dizajnom, no s maximálnym nasadením. Oslovila ma rodinná atmosféra v ich tíme. Mali ju nielen na papieri, ale aj pri komunikácii. Boli informovaní, pozitívne naladení a naozaj neúnavní v hľadaní miesta, na ktoré by som sa im hodila.

Z rezignovanej uchádzačky o prácu v mladšom strednom veku, som sa za dva dni zmenila. Mám možnosti rekvalifikácie, či dokonca štúdia na vysokej škole, viem si vybrať firemnú kultúru, ktorá je mi blízka a zorientovala som sa v pracovným pozíciách, ktoré sú aktuálne v kurze. Ďakujem!

 

Saskia: Môj obľúbený trend šetrenia prírody bolo vidieť

Na rolu Tajnej uchádzačky na Profesia days v Bratislave som sa veľmi tešila, no zároveň som mala rešpekt pred úlohou vybrať z vyše stovky firiem troch top vystavovateľov v spolupráci s ďalšími dvoma ľuďmi, ktorých som stretla až v deň eventu. Bola to taká spolupráca na prvý pohľad 🙂 a bolo to veľmi fajn.

Paleta vystavovateľov ponúkajúcich zamestnanie aj svoje služby bola pestrá – od auto-moto priemyslu cez personálne agentúry až po železničných dopravcov. Od korporácií s globálnym pôsobením, ako sú AT&T, Accenture alebo Amazon, až po štátne inštitúcie ako Slovenská pošta alebo Zbor väzenskej a justičnej stráže.

Výborné bolo aj to, že ste sa mohli stretnúť so zástupcami spoločností ponúkajúcich prácu v Rakúsku a inde v Európe. Nechýbali neziskovky zamerané na pomoc začínajúcim podnikateľom, vzdelávacie programy, univerzity či malé spoločnosti postavené na svojom eko-poslaní, ako je požičovňa oblečenia Šumné.

Môj obľúbený trend šetrenia prírody bolo vidieť aj v stánkoch potravinových reťazcov Lidl a Kaufland – nemali tlačené materiály, ale informácie o firme, ako aj ponuky zamestnania si mohli uchádzači pozerať na veľkých dotykových obrazovkách. Ehm, povedala som stánky? Myslela som farebné ihriská s interaktívnymi prvkami a ponukou občerstvenia – čo už môže byť lepším promom činnosti spoločnosti?

Veľmi príjemne prekvapili verejné inštitúcie, napríklad už spomínaný Zbor väzenskej a justičnej stráže, Slovenská pošta alebo Univerzitná nemocnica. Hoci sa v dohľadnom čase nechystám pracovať vo väzení ani v nemocnici, celkom ma očarila komunikatívnosť ich zástupcov, jasná ponuka práce a ich nadšenie pre svoje zamestnanie. U mňa sa zapísali ako rovnocenná konkurencia spoločnostiam zo súkromnej sféry.

V stánku Letových prevádzkových služieb SR som si na simulátore si s hrôzou aj nadšením vyskúšala prácu riadiaceho letovej prevádzky – našťastie pri tom nik nezomrel 🙂 Milým odreagovaním bolo, keď som s pracovníkmi Národnej banky Slovenska prešla testovacím chodníkom finančnej gramotnosti. Profesia tu mala ozaj bohatý program a nemuseli ste si ani hľadať prácu, aby ste mali celé dva dni čo robiť.

Je piatok poobede a ja rýchlo píšem tento blog, kým mi dojmy nevyšumia z hlavy. Najmä nadšené prekvapenie dievčat z Kone, keď ich Roman vyhlásil za nášho vystavovateľa # 1. Uprostred rozpísanej vety mi zvoní mobil. Volajúci sa predstaví a ja sa neubránim úsmevu: Grafton. Reagujú na životopis, ktorý som im nechala v stánku ani nie pred 48 hodinami. Vraj pre mňa majú pracovnú ponuku 🙂

 

Karol: Nikdy neviete, akú zaujímavú ponuku práce sa vám pošťastí nájsť

Na úvod by som chcel srdečne poďakovať celému tímu Profesia, že mi poskytli príležitosť zúčastniť sa najväčšieho festivalu príležitostí v Bratislavskej Incheba Expo aréne, kde sme s kolegyňami hodnotili vyše 100 vystavovateľov z celého Slovenska, ale aj iných krajín ako Rakúsko a Česká republika.

Počas týchto dvoch dní som sa dozvedel množstvo zaujímavých informácii od potenciálnych zamestnávateľov. Keďže som študentom prvého ročníka na Ing. stupni, tak ma hlavne zaujímalo, či sú spoločnosti schopné poskytnúť stáž/ brigádu vhodnú pre študenta vysokej školy. Bol som príjemne prekvapený, koľko rôznych spoločností bolo ochotných vysvetliť konkrétne informácie o ich firme, na ktoré som sa pýtal. Následne všetci utajení uchádzači sme sa pred koncom Profesia days zhodli na najlepších TOP vystavovateľoch pre tieto tri spoločnosti. Čo sa týka kritérií, na ktoré sme sa mali zamerať, najviac nás zaujali spoločnosti KONE s.r.o., personálna agentúra Grafton recruiment a Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky. Okrem toho, že som hodnotil vystavovateľov, ma zaujal aj záujem verejnosti o prednášajúcich, ako napr.: Vladimíra „The Night Kinga“ Furdíka, ktorého isto poznáte všetci z Game of Thrones, potom určite stále usmiatu a zábavnú Gizku Oňovú, Borisa Valábika, Borisa Prša a skúseného moderátora z Telerána Romana Juraška, ktorý moderoval celé dva dni Profesia days. Tak isto nemôžem zabudnúť aj na spíkrov z tímu Profesia.

Ak by som mal možnosť vyhlásiť aj iných vystavovateľov určite by som tam zaradil z môjho pohľadu aj Adler Pelzer Group, IQVIA RDS Slovakia s.r.o., Kaufland, ktorí mi poskytli tak isto kvantum informácií a možnú prácu v ich spoločnosti, v mojom odbore personalistika.

Na záver by som chcel odporučiť všetkým, ktorí si hľadáte prácu, brigádu alebo stáž, aby ste pri návšteve Profesia days priniesli so sebou aspoň 10 CV a skúsili osloviť čo najviac zamestnávateľov. Nikdy neviete, akú zaujímavú ponuku práce sa vám pošťastí nájsť. Pri návšteve tohto podujatia získate množstvo skúseností, spoznáte super ľudí a dozviete sa niečo viac ako zo stránok na internete. Určite na túto skúsenosť nezabudnem a teším sa na ďalšie Profesia days.