Predstavujeme skvelých zamestnávateľov – Schaeffler Kysuce

Schaeffler v skratke

Ako popredný svetový dodávateľ pre automobilové a priemyselné odvetvie, skupina Schaeffler už viac ako 70 rokov posúva priekopnícke vynálezy a vývoj v oblasti pohybu a mobility. Vďaka inovatívnym technológiám, produktom a službám pre efektívne CO₂ pohony, elektrickú mobilitu, priemysel 4.0, digitalizáciu a obnoviteľné energie je spoločnosť spoľahlivým partnerom pre to, aby boli pohyb a mobilita efektívnejšie, inteligentnejšie a udržateľnejšie.

Spoločnosť Schaeffler vyrába vysoko presné komponenty a systémy pre použitie v hnacích systémoch vlakov a podvozkov, ako aj v riešeniach pre valivé a klzné ložiská pre veľké množstvo priemyselných aplikácií. So zhruba 83 300 zamestnancami je Schaeffler jednou z najväčších rodinných spoločností na svete. S takmer 2 400 patentovými prihláškami v roku 2019 je Schaeffler druhou najinovatívnejšou spoločnosťou v Nemecku podľa DPMA (Nemecký úrad pre patenty a ochranné známky).

Na Slovensku má skupina Schaeffler svoje výrobné závody v Kysuckom Novom Meste a v Skalici.

Situácia na trhu praje skôr budúcim zamestnancom, preto začneme hneď priamo. Prečo by sa uchádzači o zamestnanie mali rozhodnúť práve pre vašu spoločnosť? Čím je spoločnosť zaujímavá? Prináša výzvy?

Spoločnosť je zaujímavá prácou na najmodernejších technológiách v medzinárodnom tíme. V prípade produkcie je zaujímavý sociálny systém a platové ohodnotenie spolu s neustálym rozvojom technológií a produktov, čo so sebou prináša aj širokú škálu možností osobnostného rastu.

V prípade inžinierov, predovšetkým z R&D oblasti, je veľkým, no časovo obmedzeným lákadlom početnosť a rôznorodosť otvorených pracovných pozícií. Vertikálny či horizontálny rast a tiež možnosť vyskúšať a vybrať si pozíciu, ktorá bude vyhovovať. Toto všetko, spolu s atraktívnym systémom benefitov, firemnou stabilitou a zaujímavou prácou na projektoch pre budúcnosť, je určite zaujímavá voľba. A pokiaľ ide o výzvy – výskum a vývoj komplexných mechatronických systémov je obrovskou výzvou pre každého uchádzača už samo o sebe.

Akých ľudí vo všeobecnosti hľadáte? Aké zručnosti a vedomosti by mali mať uchádzači o zamestnanie?

Absolventov VŠ v odboroch mechatronika, elektrotechnika, strojárstvo so zameraním na programovanie, fyzika, príp. z iných príbuzných odborov, ktorí komunikujú aktívne anglicky slovom i písmom a zaujímajú sa o novinky v Automotive oblasti a v návrhu systémov pre elektrické a hybridné vozidlá. Všeobecne si však trúfame povedať, že skutočne šikovní ľudia si u nás nájdu uplatnenie aj zo širšieho spektra vzdelania.

Máte otvorených viacero pozícií? Popísali by ste nám v stručnosti náplň práce na týchto pozíciách?

Máme otvorených viacero pracovných pozícií v rôznych oblastiach. Či už vysokošpecializované odborné profesie v oblasti skúšobníctva, softwaru, systému, konštrukcie, simulácie, projektového riadenia, no rovnako často požadované pozície v závode sú aj v oblasti kvality, prípadne kalkulácií.

Hľadáte skôr skúsených ľudí, alebo dávate príležitosť aj absolventom či študentom? Ponúkate možnosť kariérneho rastu?

Dvere sú u nás otvorené rovnako skúseným špecialistom, ako aj absolventom a študentom, ktorých navyše podporujeme prostredníctvom trainee programov. Pre kariérny rast v oblasti R&D niet lepšej príležitosti ako aktuálne u nás, keďže naše oddelenie prudko rastie a rozbieha sa práca na E-mobility projektoch, ktoré sú veľmi perspektívne.

Momentálne je konkurencia medzi zamestnávateľmi vysoká, zamestnanci dlhšie zvažujú, pre koho sa rozhodnú. Čo im viete ponúknuť?

Prácu na najmodernejších technológiách v medzinárodnom tíme, odborné zaškolenie seniornými kolegami, jazykové vzdelávanie, sebarealizáciu na zodpovednej pozícii s možnosťou odborného a profesijného rastu, stabilitu nadnárodnej spoločnosti, rôzne finančné benefity, 37,5 hod. pracovný týždeň, pružnú pracovnú dobu, Home office min. 4 dni/mesiac, po zaškolení je možné dohodnúť aj vyšší rozsah.

Mnoho záujemcov sa rozhoduje aj na základe atmosféry v danej spoločnosti. Aká panuje u vás?

Výborná. Vyhrali sme mnoho projektov pre oblasť Elektromobility, rozrastáme sa, budujeme nové kompetencie a staviame novú, modernú, trojposchodovú budovu výhradne pre R&D. Aj keď si stále budujeme svoje miesto v rámci koncernu, pričom presadiť vlastné smerovanie v koncernovom konkurenčnom boji je niekedy ťažké, veríme, že spoločný cieľ a mladý kolektív si s tým hravo poradí.

Schaeffler Slovensko má svoje závody primárne Kysuciach a Záhorí, prečo by mal uchádzač z Košíc uvažovať nad relokáciou do novej lokality?

Práca zväčša nie je jedinou okolnosťou relokácie, čiže iste zaváži aj lepšia dostupnosť do okolitých krajín, diaľničné spojenie s Bratislavou, či možnosť vybrať si to najlepšie z mestského (keďže Žilina je na skok) a vidieckeho života. Kysuce sú plné malých dediniek obklopených krásnymi horami.

Kompletný prehľad kariérnych príležitostí skupiny Schaeffler na Slovensku