Nečakaná príležitosť

Stalo sa ti niekedy, že si aktívne dlhodobo niečo hľadal a nakoniec to na teba vykuklo vtedy, keď si to vôbec nečakal? Prečítaj si veľmi inšpiratívny rozhovor s Petrou, ktorá na Profesia days prišla ponúkať príležitosti druhým a nakoniec sama objavila vysnívanú prácu.

Skúste opísať, ako ste si našli túto prácu. S akými cieľmi ste išli na festival? Ako to prebiehalo?
Na festival som išla ako vystavovateľ z mojej predchádzajúcej práce. Náš stánok bol blízko stánku Teach for Slovakia (ďalej TfS), o ktorom som síce predtým počula, ale len veľmi zbežne. Započula som konverzáciu medzi recruiterom z TfS a potencionálnym záujemcom. Zarezonovalo u mňa slovo „učenie, deti a osobnostný rast“. Okamžite mali moju pozornosť. V mojej predchádzajúcej práci som už dlhšie zápasila so syndrómom vyhorenia a s pocitom, že nerobím nič zmysluplné. A tuto sa mi vlastne riešenie ponúklo samé. Rýchlo som oslovila spomínaného recruitera (Jakuba), dali sme sa do reči, nechala som kontakt a oni sa mi o pár dní ozvali, či nevyplním prihlášku. Tak sa aj stalo a ani nie o mesiac som bola v programe. Doteraz ani neviem ako.

Aká je vaša náplň práce? O čom je program Teach for Slovakia?
Učím matematiku, informatiku a angličtinu v Budkovciach, čo je dedina pri Michalovciach. Väčšina detí, ktoré učím, sú deti zo sociálne slabších podmienok. A o tom je aj vlastne program Teach for Slovakia. Jeho prvou časťou je dvojročný intenzívny program osobnostného a profesionálneho rozvoja pre ľudí, ktorí chcú a majú možnosť prispieť k zmene slovenského školstva. Druhou časťou je vytváranie komunity lídrov, ktorí budú spoločne viesť zmeny potrebné nielen v školstve, ale celkovo v systéme okolo detí tak, aby raz všetky mali šancu na úspech. A tu sú práve aj tí ľudia, ktorí 2 roky učia na slovenských základných školách (väčšinou sú to školy, kde je veľké percento detí zo sociálne slabších podmienok), s cieľom absorbovať a pochopiť problémy slovenského školstva, aby následne vedeli presadiť a implementovať zmeny.

Aké sú najdôležitejšie schopnosti a vlastnosti, ktoré musíte mať pri vykonávaní vašej práce?
Je toho naozaj veľa. V prvom rade je to trpezlivosť, veľká psychická odolnosť, empatia a láska k deťom (bez ktorej to určite nejde). Ďalej je to veľká cieľavedomosť, vytrvalosť, time-management, silné manažérske zručnosti (veď musím zvládnuť triedy plné predpubertálnych detí :-)), schopnosť spracovať pod veľkým stresom a tlakom, komunikačné zručnosti, organizovanosť, precíznosť a schopnosť fungovať s obrovským nedostatkom spánku (čo sa deje veľmi často, nakoľko vstávam každý deň po 5-tej ráno).

Čo vás na práci najviac baví?
Jednoznačne práca s deťmi. Je úžasné vidieť ich postupný progres (aj keď niekedy len pomalý, ale citeľný) a nie je krajší pocit pre učiteľa, keď žiak na konci hodiny vyhlási, že to konečne pochopil. Deti vedia človeku nastaviť veľmi nekompromisné a úprimné zrkadlo, čo sa mne osobne veľmi páči, aj keď tá úprimnosť vie niekedy zabolieť. Už teraz mám pocit, že mi táto práca veľmi veľa dala a veľmi veľa som sa aj naučila, nielen o vzdelávacom systéme, ale aj o sebe samej a o komunitách s ktorými pracujem. Som si istá, že tieto poznatky zužitkujem po ukončení programu ako jeho ambasádorka najlepšie, ako viem.

Čo by ste poradili uchádzačom na festivale Profesia days, aby uspeli a našli si prácu, o ktorú majú záujem?
Aby mali otvorené oči, uši a srdce, pretože ich vysnívaná práca sa môže skrývať naozaj hocikde a v hocičom.

V čom najviac vnímate výhody festivalu Profesia days?
Čo mne sa naozaj páčilo, tak to je veľmi široký záber zamestnávateľov – podľa mňa si tam naozaj môže vybrať každý. Ja som si vybrala.

Príď na festival Profesia days Bratislava 2019, kde stretneš rovno tisíce takýchto príležitostí. Nezabudni sa registrovať zadarmo na www.profesiadays.sk a hráš o skvelé ceny ako iPhone, GoPro kameru, Fitbit náramok. Tešíme sa na teba!