Najlepší vystavovatelia Profesia days očami utajených uchádzačov

Tradičnou súčasťou Profesia days sa stalo hodnotenie vystavovateľov „tajnými uchádzačmi.“ V rámci hodnotenia majú štyria uchádzači za úlohu počas dvoch dní navštíviť všetky stánky a informovať sa o pracovných ponukách. Hodnotia individuálne každého vystavovateľa v piatich kategóriách: komunikatívnosť, informovanosť, kvalita materiálov, relevantnosť ponúk a originalita prezentácie.

V roku 2022 sa po sčítaní všetkých bodov stali najatraktívnejšími vystavovateľmi Profesia days v Bratislave vystavovatelia zo spoločnosti Accenture. Na druhom mieste sa umiestnilo Hitachi Zosen Inova a o tretie miesto sa podelili Arval Competence Center a Henkel. Blahoželáme!


A ako videli Profesia days tajní uchádzači?

Olha – študentka 2. stupňa vysokej školy z Ukrajiny

V prvom rade by som chcela poďakovať Profesia.sk za šťastie, že som mohla pracovať na takomto podujatí a spoznať toľko nových a zaujímavých ľudí. Možnosť zúčastniť sa na tejto akcii bola nielen zaujímavou, ale aj užitočnou skúsenosťou. Keďže som absolvent, hľadanie práce je pre mňa teraz veľmi dôležité a táto výstava je skvelou príležitosťou vidieť nové spoločnosti, porozprávať sa so zástupcami naživo, dozvedieť sa zaujímavé informácie a prezentovať sa. Zdá sa mi, že prvý dojem z osobného stretnutia je vždy lepší ako suché informácie v životopise, ktorý pošlete v nádeji, že vám budú dávať prednosť.

Môj odbor je dosť špecifický (biotechnológie) a preto som bola o to viac prekvapená, keď som videla spoločnosti, ktoré mali pracovné ponuky v mojej oblasti. Najviac si pamätám Hitachi Zosen Inova. Najprv mi podrobne vysvetlili, čím sa spoločnosť zaoberá, a na farebnom plagáte mi ukázali a vysvetlili hlavné cesty od pôvodného produktu až po finálny materiál.

Komunikácia so zástupcami spoločnosti Henkel bola tiež veľmi príjemná. Skutočne vedia, čo môže človeka zaujať a hlavne, ako dosiahnuť, aby chcel pracovať práve v tejto spoločnosti.

Accenture ma fascinoval! Nie som odborník na IT, ale chcela som si to vyskúšať! Personál bol veľmi milý a ku každému, kto k ním prišiel, sa správali, ako keby bol ich najdôležitejším klientom. Pritiahol ma ich osobný prístup. Zistili moje zručnosti, s čím som pracovala a čo viem, a ponúkli mi prácu, ktorá by mi vyhovovala.

Osobitnú zmienku si zaslúži spoločnosť Profesia.sk, ktorej organizácia tohto podujatia bola neuveriteľne skvelá! Profesii sa podarilo na jednom mieste zhromaždiť toľko vynikajúcich značiek, známych holdingov a spoločností, o ktorých som nikdy predtým nepočula.

Na záver by som chcela odporučiť všetkým, ktorí hľadajú prácu alebo chcú zmeniť svoj život, aby sa zúčastnili Profesia days – je to skvelá možnosť nájsť to, čo hľadáte (a možno ešte lepšie).


Veronika – mamička na materskej dovolenke

Profesia days bola pre mňa veľká spoločenská udalosť po dlhých dvoch rokoch. Keďže sme mali kvôli korone lockdown a zákaz vychádzania a zároveň som aj mama na rodičovskej dovolenke, tak som si to patrične užila. Z tohto dôvodu sme sa teda s mojím drobcom v kočíku vybrali prebrázdiť túto komornú akciu Profesia days v peknom novom priestore na autobusovej stanici Nivy.

Reakcia vystavovateľov na mňa s dieťaťom v kočíku bola takmer žiadna. Čo ma úprimne trocha zaskočilo. Keďže sme sa s drobcom aj patrične nahodili a rozdávali úsmevy. Prekvapili ma jedine v stánku IKEA Bratislava, s.r.o., kde je možné pracovať na skrátený úväzok popri rodičovskej dovolenke. Až keď som odovzdala drobca tatovi, a chodila sama po vystavovateľoch, zistila som, že po skončení rodičáku je možné nastúpiť na juniorské pozície aj v IT svete.

Milí vystavovatelia z firmy Unicorn poskytujú aj juniorské pozície, kde potrebujete základné znalosti SQL a html. Spoločnosť Henkel Slovensko má veľkú výhodu vlastnej Henkel škôlky a pracovať aj na part time. Ale najviac ma oslovil vystavovateľ Accenture, ktorý Vás vtiahol svojou atmosférou, či už možnosti pre ženy v IT, ale aj pre študentov alebo pre niekoho, kto sa chce profesijne posunúť.

Oceňujem, že veľa prezentujúcich mali krásne stánky a hlavne aj interaktívne súťaže, možnosť vyskúšať si aj virtuálnu realitu či vyhrať Smart hodinky. V stánku Kaufland Slovenská republika to vyzeralo ako v útulnej malej kaviarni so skvelou kávou s prirodzeným rozhovor o možnostiach kariéry u nich.

Som stále presvedčená kto chce pracovať, prácu si nájde. A táto akcia je možnosť, ako si ju nájsť. Odporúčam všetkým desiatimi.


Ľubomír – nezamestnaný s bohatou pracovnou históriou

Sám si aktívne hľadám prácu a jedného dňa mi manželka preposlala zaujímavý job, o ktorý by mi v živote nenapadlo uchádzať sa: “Tajný agent” na podujatí Profesia days 2022 v Bratislave, ktoré sa konalo dňa 18 a 19. 5. 2022. Profesia days je najväčší kariérny veľtrh na Slovensku. Rozhodol som sa teda spojiť príjemné s užitočným a využiť svoje schopnosti komunikovať, sledovať detaily a nezaujato hodnotiť. Jedinečná príležitosť spoznať zamestnávateľov osobne – naživo. Aplikoval som na pozíciu. Prešiel som výberovým konaním a dňa 18. 5. 2022 som sa ráno o 9:15 ocitol na Profesia Days ako Tajný agent.

Profesia.sk si vybrala 4 agentov – a mňa medzi nimi. Ráno sme dostali inštrukcie, podľa ktorých sme mali hodnotiť zamestnávateľov, mapku výstaviska a menný zoznam firiem. Hodnotil som komunikatívnosť, informovanosť, kvalitu materiálov, relevantnosť ponúk a originalitu prezentácie. Na veľtrhu bolo 82 vystavovateľov – medzi nimi firmy, ktoré pôsobia na Slovensku alebo plánujú expandovať na Slovensko.

Myslel som si, že je skoro nemožné navštíviť každého vystavovateľa a zároveň zistiť čo najviac informácií, aby som vedel každého objektívne ohodnotiť, keďže som na túto úlohu mal len jeden a pol dňa. Keďže som si okrem úlohy tajného agenta išiel aj reálne hľadať novú prácu, premyslel som si stratégiu, v old-schoolovom štýle som si vytlačil 20 životopisov v papierovej forme a išiel do toho.

Prvý deň veľtrhu, ráno o 10 už boli všetci vystavovatelia vo svojich stánkoch pripravení prezentovať firmu, v ktorej pracujú. Ja som si zvolil jednoduchú stratégiu. Navštívil som stánok po stánku, aby sa mi nestalo, že by som niekoho vynechal. Bol som milo prekvapený, koľko pre mňa neznámych firiem prezentovalo na výstavisku. Po väčšine som sa snažil naviazať kontakt so slovami: “Dobrý deň, viete mi, prosím, predstaviť Vašu firmu?“ Pohotovo sa mi firmy odprezentovali. Ihneď som vedel ohodnotiť komunikatívnosť vystavovateľa. Spomínam si aj na vystavovateľov, ktorí boli proaktívni a odchytávali si ľudí z davu a lákali ich k svojmu stánku, aby sa mohli predstaviť. Po predstavení firmy bolo pre mňa veľmi jednoduché pokračovať v rozhovore, kde som pohotovo využíval možnosť spýtať sa na aktuálne otvorené pracovné pozície, ktoré ponúkajú, o miestach výkonu práce a firemnej kultúre. Stretol som sa aj so zamestnávateľmi, u ktorých som musel vynaložiť viac námahy, aby som získal nejaké informácie. Niektorí sami spontánne rozprávali o tom, čo som sa chcel dozvedieť bez toho, aby som sa musel pýtať, akoby mi čítali myšlienky. Nie raz sa mi stalo, že sme viedli rozhovor dlhší ako 30 min. Dozvedel som sa neskutočne veľa hodnotných informácií.

Prvý deň som stihol poctivo obehnúť viac ako polovicu vystavovateľov. Bolo to síce namáhavé, no popritom som sa nabíjal energiou z každého vydareného rozhovoru. Druhý deň som začal o 10 ráno, vystavovatelia už boli pripravení. Mal som podstatne menej času na hodnotenie a tak som zmenil taktiku a začal som prezentovať ja seba, svoje skúsenosti, všetko v čom som dobrý a tak sa pýtať vystavovateľov, čo robia a či náhodou nemajú pre mňa prácu. Po prvých piatich stánkoch som si všimol, že táto taktika je ešte úspešnejšia, ako tá z predošlého dňa. Rozdal som ďalšie životopisy, pozbieral kontakty, v tajnosti zapísal hodnotenie zamestnávateľov a mal dobrý pocit na srdci, že môžem byť súčasťou teamu Profesia, že môžem stretnúť zamestnávateľov a priamo sa s nimi porozprávať. Žiadna tréma, žiadne stresy, len milá a príjemná atmosféra. Nápomocní ľudia a úsmevy. Ohodnotil som posledný stánok a šiel odovzdať výsledky.

Píšem tento článok a celý čas mám krásne spomienky a úsmev na tvári. Skúsenosť byť tajným agentom mi dala úsmev, pozitívnu energiu a radosť. Radosť z toho, že som spravil pre mňa nepredstaviteľnú vec. Každý kto si hľadá prácu by sa mohol zahrať na virtuálneho tajného agenta. Prejsť si každého zamestnávateľa, zaujímať sa o firmu, aj keď náhodou firemná aktivita nepôsobí v oblasti, ktorú by si možno človek predstavoval. Pre mňa bolo dôležité stretnúť každého z vystavovateľov osobne, prišiel som aj na to ako sa prezentovať, keďže som hneď dostal aj spätnú väzbu. Samotné hodnotenie bolo veľmi náročné, pretože vystavovatelia – zamestnávatelia boli veľmi dobre pripravení. Rozhodovali už len detaily. Osobne som si nenašiel favorita, očarilo ma minimálne 30 zamestnávateľov tak, že by som sa rád k nim pridal a bol súčasťou firmy. Vrelo odporúčam každému zúčastniť sa tejto akcie.


Samuel – študent vysokej školy

Tohtoročné Profesia Days sa niesli v príjemnej atmosfére v nákupnom centre Nivy. Ako študent na vysokej škole mi toto podujatie ponúklo skôr ucelený rozhľad do budúcnosti, než možné pracovné alebo brigádnické ponuky. Nie že by tam neboli, no boli slabšie zastúpené a niektoré spoločnosti ich neponúkali vôbec.

Najviac zo všetkého som ocenil otvorený prístup a komunikáciu. V jednom z prvých stánkov čo som navštívil, CPM, ma vrelo privítali a ochotne mi odpovedali na všetky otázky. Previedli ma viacerými pozíciami a hovorili mi o spoločnosti ako celku. Rovnako príjemne ma prekvapila spoločnosť Accenture, ktorá vyhrala prvé miesto a bola aj jedným z mojich favoritov. Ich prístup bol priamy, personál milý, no hlavne sme boli schopní viezť vzájomnú otvorenú konverzáciu. Pri ich stánku som sa zdržal dlhšie, než pri ostatných a odchádzal som s dobrým pocitom a sľubným výhľadom na budúce zamestnanie.

Za spomenutie určite stojí aj spoločnosť Takeda Innovation Capability Center, ktorá sídli v novootvorenej Pradiarni. Najviac na mňa zapôsobil ich prístup. Povedali mi, že aj keď nemám všetky potrebné kvalifikácie, sme schopní vyjsť si v ústrety a ja sa môžem priučiť sa na brigádnickej pozícii alebo stáži, predtým ako tam nastúpim na plný úväzok. S týmto prístupom som sa nestretol vo veľa iných stánkoch, vďaka čomu táto spoločnosť pre mňa vynikla.

Celkovo, najlepšie zastúpenie mali IT firmy. Nielenže s ich personálom som sa vždy príjemne porozprával, ale flexibilita, ktorú ponúkajú k svojím pozíciám je nesmierne výhodná aj pre študentov.


Súťaž o najatratraktívnejšieho zamestnávateľa Profesia days priniesol partner návštevníkov spoločnosť AT&T a generálny partner Tesco Stores, a. s.