Najlepší vystavovatelia Profesia days Košice očami utajených uchádzačov

Tradičnou súčasťou Profesia days sa stalo hodnotenie vystavovateľov „tajnými uchádzačmi.“ V rámci hodnotenia majú traja uchádzači za úlohu počas dvoch dní navštíviť všetky stánky a informovať sa o pracovných ponukách. Hodnotia individuálne každého vystavovateľa v piatich kategóriách: komunikatívnosť, informovanosť, kvalita materiálov, relevantnosť ponúk a originalita prezentácie. 

V roku 2022 sa po sčítaní všetkých bodov stali najatraktívnejšími vystavovateľmi Profesia days v Košiciach, tak ako aj v Bratislave vystavovatelia zo spoločnosti Accenture, s.r.o. Na druhom mieste sa umiestnilo Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia a tretie miesto získala spoločnosť Kaufland Slovenská republika v.o.s.

Blahoželáme!

Ako videli Profesia days tajní uchádzači?

Ľudmila – mamička na materskej dovolenke

Sláva víťazom, česť porazeným. Ale v tomto prípade skôr “Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa,” či už ako návštevník, vystavovateľ alebo tajný agent.

Byť tajný agent znie dobrodružne. Je to presne to, čo mamička na materskej potrebuje. Moje zadanie znelo:
– rozprávať sa, rozprávať sa, rozprávať sa
– za dva dni prejsť všetkých vystavovateľov,
– nájsť si zmysluplnú prácu, ktorá sa dá skĺbiť s rodinou,
– sledovať, počúvať, skúšať, zapisovať
– a  vybrať top vystavovateľa podujatia

Dobrodružstvo to rozhodne bolo. Body sa mi podarilo splniť takmer všetky. To, či som si našla prácu, bude mať rozuzlenie trochu neskôr, ale verím, že výsledok sa čoskoro dostaví. Šesť rokov na materských “dovolenkách” a tri deti spravia so sebavedomím, komunikačnými a sociálnymi zručnosťami svoje, rozumej, úplne ich rozoberú. Už teraz viem, že jeden výsledok sa dostavil hneď a to pocit, že na tom nie som až tak zúfalo a že sú pozície, kde by som sa do pracovného procesu mohla opäť zapojiť.

Šťastie praje pripraveným, ale pri udalosti Profesia Days je ozaj najdôležitejšie vôbec doraziť. Ak nemáte pripravený životopis, asistenti z Profesie Vám s tým pomôžu a ešte ho aj vytlačia. Ak si nie ste istý, čo vlastne hľadáte, skočte najprv do stánku UseYourTalents. Pred štartom maratónu rozhovorov si ešte nezabudnite naštudovať príručku Platy.sk. Teraz už môžete ísť na to. Vyhraďte si na to asi tak jeden deň, ktorý sa vám však vyplatí, lebo získate cenné kontakty, odpovede na mnoho otázok, veľa úsmevov a dobrej energie.

Ďakujem tímu Profesie, že som toho mohla byť súčasťou podujatia a prajem všetkým uchádzačom a vystavovateľom aby našli koho hľadajú.

 


Baška – pracujúca marketérka „hľadajúca“ novú prácu

Ako si Profesiáčka takmer našla prácu na Profesia days.

Ponuku sa zúčastniť veľtrhu práce v Košiciach ako tajná agentka, som prijala s veľkým očakávaním a rešpektom. Predsa  len, obehať viac ako 70 zamestnávateľov za dva dni nie je len tak. S každým sa porozprávať, vypočuť si ich ponuky a povedať aj svoju predstavu, nie je jednoduché.

Toľká socializácia za taký krátky čas. Brala som to tiež ako skúšku pre seba, ako zvládnem toľko komunikácie. A viete čo? Bolo to prekvapivo neskutočne obohacujúce. Vidieť, ako vyzerá pracovný trh „v skutočnosti” rozšírilo moje obzory. Mať možnosť porozprávať sa na jednom mieste s naskillovanými ľuďmi z fachu o tom, akých kandidátov hľadajú, aké pracovné príležitosti a benefity ponúkajú, je výhodou. Človek, či si už hľadá špecifický odbor alebo len zisťuje možnosti kam sa možno posunúť raz neskôr, tu mal možnosť prebádať vody a naozaj zistiť, aké skills sú v dnešnej dobe potrebné. Prípadne si ich rovno aj vylepšiť v Skill Labe, kde celý deň prebiehali workshopy. Prednášky na Hlavnom pódiu boli taktiež poučné. Hráčsky segment som si vďaka prednáške od Petra Nagyho zamilovala ešte viac. A síce je to dominanta mužov, aj ženy tam majú svoje miesto.

Keď sa vrátim k vystavovateľom a posvietime si na nich, tak každý vystavovateľ poňal odprezentovanie svojej firmy jedinečne.
Od možnosti spravenia si behaviorálneho testu, či sa práve ich profil hodí na danú pozíciu od Fercamu, až po auto rally od Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.

MH Teplárenský holding, a.s. si ma získal svojim mladistvým brandingom a príjemnými ľuďmi ochotnými všetko vysvetliť. Aj keď bolo v Košiciach veľké množstvo vystavovateľov, ktorí hľadali skôr viac technicky zdatných ľudí, a ja, žiaľ, na prvý pohľad nespĺňam dané kritéria – tak všetky firmy mi trpezlivo vysvetlili ako fungujú, čo robia, a aké profily hľadajú. Však človek nikdy nevie – možno práve ja môžem poznať presne v mojom okolí niekoho, kto by sa tam hodil.

Vidno, že pracovný trh sa mení a firmy s ním. Je úžasné pozorovať, ako sú spoločnosti pripravené prijať nielen seniorov a teda už naskillovaných ľudí, ale sú otvorení aj juniorom alebo uchádzačom, ktorí možno úplne menia odbor, rekvalifikujú sa a skúšajú vstúpiť do úplne iného segmentu.

Od Accenture po Takedu mnoho firiem ponúka aj rozvojové kurzy v rámci firmy. A je úplne v poriadku nastúpiť ako junior danú pozíciu. Firmy rozumejú, že keď aj oni investujú trochu času do zamestnanca a zaškolia si ho, tak je to z dlhodobého hľadiska výhodné pre obe strany. Konečne to spoločnosti pochopili a prispôsobujú tomu ich „way of working“.

A k toľkým mojim anglicizmom ostáva dodať už len jediné. Jazyky! V dnešnej dobe už je angličtina často must, a aj vďaka môjmu ďalšiemu silnému jazyku – nemčine, som odišla z Profesia Days v Košiciach so zopár zaujímavými ponukami práce. Mám nad čím premýšľať.

Keďže človek nikdy nevi, kam ho budúcnosť zaveje. Jedno je však isté, určite ma zaveje aj na ďalšie Profesia Days 2023.

 


Róbert – študent vysokej školy

Ako študent informatiky na vysokej škole bol pre mňa tento event plný príležitostí, keďže som sa  skoro nestretol so stánkom, ktorý by neponúkal nejakú pozíciu pre IT človeka. Či už na part-time alebo full-time.

Súťaž o najatraktívnejšieho zamestnávateľa vyhrala spoločnosť Accenture, a to zaslúžene. Na stánku bolo neustále dostatok ľudí, ktorý vám vedeli zodpovedať na každú otázku, či už z technického hľadiska, alebo z osobnej skúsenosti. Pri odchode vás osviežili miešaným nápojom, ktorý vám pripravila Alexa.

No Accenture nebola zďaleka jediná spoločnosť so skvelými ľuďmi a jedinečnou prezentáciou. Osobne ma taktiež zaujala firma Capco, ktorej ľudia vás vedeli vtiahnuť do diania firmy tak, že ste sa cítili akoby ste tam už robili nejaký ten týždeň. Z hľadiska komunikatívnosti pre mňa Capco vyhralo.

Celková atmosféra tejto udalosti bola veľmi príjemná, človek tu bez problému vedel stráviť pár hodín a nájsť si spoločnosť podľa požiadaviek. Dúfam, že Profesia days budú pokračovať aj naďalej, rád by som sa tam prišiel pozrieť znova.

Súťaž o najatratraktívnejšieho zamestnávateľa Profesia days Košice 2022 priniesol partner návštevníkov – spoločnosť TAKEDA.