Najlepší vystavovatelia Profesia days Košice očami tajných uchádzačov

Traja tajní uchádzači – Daniela, Soňa a Aneta, strávili celé dva dni na festivale príležitostí s jasnou misiou: nájsť tých najlepších z najlepších. Hodnotili individuálne každého vystavovateľa v piatich kategóriách: komunikatívnosť, informovanosť, kvalita materiálov, relevantnosť ponúk a originalita prezentácie. Výsledkom ich práce bolo vyhodnotenie troch najlepších vystavovateľov tohto ročníka festivalu príležitostí Profesia days Košice, ktorými sú:

  1. Minebea AccessSolutions Slovakia s.r.o. / Minebea Slovakia s.r.o.
  2. Syntax Systems
  3. Resonate

 

A ako videli Profesia days tajní uchádzači?

 

Daniela – tajná agentka, ktorá hľadá nové profesionálne uplatnenie

O Profesia days som počula už v minulosti, no keďže táto téma sa ma netýkala, nevenovala som je pozornosť. Na jar sa však moja profesionálna cesta zmenila a ja som sa po 19 rokoch práce pre jednu spoločnosť dostala opäť na trh práce. Posielanie žiadosti však neprinieslo mnou očakávané ovocie.  Znovu som narazila na profesia days v Košiciach a rozhodla som sa využiť aj túto možnosť získať zaujímavú prácu a keďže bola príležitosť spojiť príjemné s užitočným tak som sa stala na dva dni aj tajným agentom.

Musím povedať, že ma táto akcia naozaj veľmi prekvapila, mala som možnosť hovoriť s každou firmou, ktorá vystavovala na tomto podujatí. Až na malé výnimky som sa stretla s neuveriteľne príjemnými ľuďmi, ktorí mali úprimnú snahu nájsť do svojich tímov nových zamestnancov. Boli otvorení aj ľudom, ktorí sú ochotní zmeniť svoj odbor pôsobenia.

Mali sme jasne stanovené kritéria, ktoré sme hodnotili. Vybrať troch naj bolo naozaj náročné, lebo úroveň firiem a ich prístup k uchádzačom bol skvelý a veľmi vyrovnaný. No predsa tam bolo u niektorých niečo viac a tí odo mňa dostali k hodnoteniu srdiečka. Mnohé tieto „srdiečka“ boli mimo oblasť môjho odboru no jedno som si uvedomovala – lepšie povedané cítila, že s takýmito ľuďmi by som chcela pracovať. Išla z nich láskavosť, úprimná snaha, otvorenosť a hrdosť na svoju firmu. Takže moja „srdiečková flotila za rok 2023“: Slovensko IT, Solar Turbines Slovakia, Syntax Systems, Danucem Slovensko a.s. a Minebea AccessSolutions Slovakia s.r.o. / Minebea Slovakia s.r.o.

Za seba môžem povedať, že sa mi podarilo nadviazať kontakt s niekoľkými spoločnosťami, ktoré majú alebo v blízkej budúcnosti budú mať pozíciu z okruhu môjho záujmu. Bolo to skvelé rozhodnutie ísť zoči voči zamestnávateľom. Vďaka spätnej väzbe na moju osobu sa mi obnovila viera v seba a svoje schopnosti. Pomohlo mi to jasne zadefinovať, ktorým smerom sa chcem ďalej uberať a urobiť si obraz o trhu práce v našom regióne. Skúsenosť na nezaplatenie. Dokonca som dostala ponuku od spoločnosti, ktorá nevystavovala, ale medzi uchádzačmi si vyberala spolupracovníkov. Tak mi držte palce nech nájdem svoju srdiečkovú prácu a kolegov.


Soňa – Profesia days očami študentky ekonómie

Najväčší festival pracovných príležitosti Profesia days sa aj tento rok v novembri odohrával v Košiciach, a to v priestoroch moderného Kulturparku. Zavítalo tu 70 vystavovateľov z rôznych oblastí, aby návštevníkom predstavili svoje spoločnosti a oslovili ich so svojimi zaujímavými pracovnými ponukami. Počas festivalu som sa zhostila úlohy tajného agenta s jediným cieľom, a to hodnotiť prezentovanie a profesionalitu  jednotlivých  vystavovateľov  a vybrať  z nich  tých  najlepších.  Vyzbrojená  perom, zápisníkom a istou dávkou zvedavosti som sa vybrala tento cieľ splniť.

Keď som vstúpila na rušný festival, vládla tam príjemná atmosféra. Každý stánok bol jedinečne usporiadaný tak, aby odrážal kultúru každej spoločnosti. Firemné bannery, brožúry a darčeky boli starostlivo vybrané tak, aby vyžarovali profesionalitu a urobili dobrý prvý dojem na potenciálne talenty. Vystavovatelia boli pozitívne naladení a s úsmevom na perách pripravení odpovedať na zvedavé otázky návštevníkov. V jednotlivých stánkoch som viedla rozhovory so zamestnancami a kládla som im rôzne otázky o spoločnosti a o dostupných pracovných pozíciách. Ako študentku ekonómie ma okrem toho zaujímali aj možnosti spolupráce, do ktorých by som sa mohla zapojiť aj počas môjho štúdia. Pýtala som sa aj na rôzne benefity, ktoré spoločnosť svojim zamestnancom ponúka a musím povedať, že niektoré spoločnosti  si  na  tom  dali  ozaj  záležať.  Následne  som  mala  hodnotiť  5  hlavných  aspektov: komunikatívnosť, informovanosť, kvalitu materiálov, relevantnosť ponúk a originalitu prezentácie.

Aby som skutočne odhalila najlepších zamestnávateľov, využila som množstvo príležitostí na interakciu s nimi. Zapájala som sa do rozhovorov so zástupcami spoločností a neodmietla som ani čerstvo uvarenú kávu, ktorá svojou arómou lákala návštevníkov ku stánku. Zamestnávatelia sa podelili o svoje odborné znalosti a ponúkli praktické tipy a rady pre uchádzačov o zamestnanie. Okrem toho, workshopy vedené počas festivalu poskytli cenné informácie o rôznych témach, ktoré sú v súčasnosti čoraz viac aktuálne.

Najťažšia úloha pre nás, tajné agentky, bola vybrať troch najlepších vystavovateľov, keďže každý stánok mal svoje čaro a originalitu. Nakoniec sme sa však zhodli na našej „top trojke“, kde sme zaradili firmy Minebea AccessSolutions Slovakia s.r.o. / Minebea Slovakia s.r.o. na prvé miesto, Syntax Systems na druhé miesto a tretiu   priečku   obsadila   spoločnosť   Resonate.   Tieto   spoločnosti   nás   oslovili najmä milými a pozitívne naladenými vystavovateľmi, zaujímavými pracovnými ponukami a samozrejme  aj  kvalitnými  reklamnými  predmetmi.  Okrem  toho  mi  nedá  nespomenúť  aj  ďalšie zaujímavé spoločnosti, ako boli MH Teplárenský holding, a.s. alebo Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, z ktorých sršala originalita a pre návštevníkov si okrem podrobných odpovedí na otázky pripravili aj mnoho zaujímavých aktivít.

Na záver môžem zhodnotiť, že festival Profesia days ma veľmi milo prekvapil. Odniesla som si odtiaľ mnoho   užitočných   informácii,   nové   kontakty   a veľa   veľa   reklamných   pier   od   jednotlivých vystavovateľov. Festival bol užitočný nielen pre ľudí, ktorí si hľadajú prácu, ale aj pre študentov a zamestnaných ľudí, ktorí si tam prišli rozšíriť obzory alebo sa pozrieť na zaujímavé workshopy. Svedčí o tom aj vysoká návštevnosť, ktorá vládla počas obidvoch dní festivalu.


Aneta – očami študentky právnickej fakulty

Portál profesia sledujem už dlhodobo, a keď sa mi naskytla príležitosť vyskúšať si prácu mystery shoppera, teda tajného agenta, neváhala som ani na sekundu. Profesia days som mala možnosť navštíviť po prvý raz a to rovno z takto zaujímavej pozície. Tento rok sa Profesia days konali 14. – 15. novembra 2023 v Košiciach, v úžasných priestoroch Kulturparku.

Počas tých dvoch dní som mala tú možnosť, spolu s mojimi dvoma ďalšími kolegyňami spoznať úžasných ľudí, ktorí nám predstavili spoločnosti, v ktorých pracujú, a ktorých sú neodmysliteľnou súčasťou. Dokopy sme hodnotili 70 firiem, pričom za úlohu sme mali sledovať a hodnotiť tieto firmy až z piatich aspektov, ktorými boli – komunikatívnosť, informovanosť, kvalita materiálov, relevantnosť ponúk a originalita prezentácie.

Bola to naozaj zodpovedná práca, keďže som sa chcela s každým vystavovateľom čo najviac porozprávať, zistiť čomu sa vo firme venujú a možno aj mierne spoznať ich osobnosť za tých pár minút, ktoré som mohla pri jednotlivých stánkoch stráviť. Všetci vystavovatelia mali pripravené kreatívne prezentácie svojich firiem. Mnohí vymýšľali lákavé súťaže, ktoré pritiahli najmä mladých návštevníkov zo stredných či vysokých škôl. Každá prezentácia bola niečím výnimočná. Bolo naozaj náročné vybrať iba tri najlepšie spoločnosti, na tom sme sa jednohlasne zhodli všetky tri agentky. Nakoniec sme si, ale zvolili víťazov tohtoročných Profesia days. Na treťom mieste sa zaslúžene umiestnila spoločnosť Resonate. Druhé miesto obsadila kanadská spoločnosť  Syntax Systems. A prvé miesto vyhrala spoločnosť Minebea AccessSolutions Slovakia s.r.o. / Minebea Slovakia s.r.o.

Nedá mi nespomenúť ešte dve veľmi výnimočné spoločnosti, ktoré si mňa osobne veľmi získali svojim priateľským prístupom. Prvou je spoločnosť Slovensko IT aj napriek tomu, že technický svet je úplne mimo mojej pozornosti, vystavovateľky, ktoré prezentovali túto spoločnosť boli veľmi ľudské, ústretové a naozaj som sa v ich spoločnosti cítila veľmi priateľsky. Druhou takouto spoločnosťou je MH Teplárenský holding, a.s., ktorých prezentácia a prístup k návštevníkom bol naozaj výnimočný.

Na záver by som sa chcela poďakovať všetkým návštevníkom, organizátorom a najmä vystavovateľom za ich prezentácie a najmä skvelý a ľudský prístup. Profesia days, ďakujem a verím, že sa vidíme o rok.