SPRIEVODCA PROFESIA DAYS

Ako môžeš festival využiť inak než len na hľadanie práce

Známa fráza „Šťastie praje pripraveným“ platí v prípade hľadania práce dvojnásobne. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že uspejú bez akejkoľvek prípravy. Máme pre teba 5 rád, ktoré by si mal urobiť ešte pre príchodom na festival príležitostí Profesia days.

1. Predtým, než začneš vyhľadávať informácie o firmách a pripravovať si svoje CV, mal by si sa zamyslieť, čo vlastne očakávaš a akú prácu by si chcel. Čo ťa baví? V čom si dobrý? A v čom by si sa chcel zlepšiť?

TIP: Pokiaľ si vôbec nie si istý, kam by si chcel pracovne smerovať, pozri si voľné pracovné pozície na Profesia.sk. Pomôcť ti môžu aj kariérni poradcovia priamo na Profesia days.

2. Úprimne zhodnoť svoje silné a slabé stránky. Mať prehľad o svojich schopnostiach ti výrazne pomôže odprezentovať sa pred vystavovateľmi na festivale.

TIP: Skús si pri silných i slabých stránkach vybaviť konkrétnu situáciu a ako si ju vyriešil. Vďaka špecifickým príkladom dokážeš personalistovi, čo naozaj ovládaš a ako na sebe pracuješ.

3. Ak vieš, ktorú firmu chceš osloviť, zisti si o nej čo najviac informácií. Pozri si jej web, sociálne siete, opýtaj sa známych, ktorí tam pracujú. Je celkom možné, že nenájdeš úplne všetko. Nevadí. Je to pre teba ďalšia šanca, ako sa ukázať!

TIP: Priprav si pre vystavovateľov otázky. Na Profesia days budeš mať jedinečnú možnosť pýtať sa firiem všetko, čo ťa zaujíma. Ešte viac tak personalistom dokážeš, že o prácu máš skutočný záujem.

4. Zisti vopred, aký je priemerný plat na pozícii, ktorú chceš získať. Choď na portál Platy.sk, kde sa dozvieš informácie o plate aj podľa miesta, kde chceš pôsobiť.

5. Dobre napísaný životopis je jednou z tvojich hlavných zbraní na ceste za vytúženou kariérou. Daj si záležať na forme i pravopise. Nevieš, ako na to? Vzor správne napísaného životopisu a návod, ako ho vytvoriť, nájdeš na Profesia.sk.

TIP: Určite si CV vytlač a prines na festival niekoľko kópií, ktoré môžeš rovno odovzdať personalistom a personalistkám v stánkoch. Ešte lepšie bude, ak si pre konkrétnu firmu vytvoríš špecifickejší životopis, ktorý reflektuje požiadavky pozície, o ktorú máš záujem.

 

V ďalšej kapitole si povieme, ako urobiť dobrý dojem na vystavovateľa.