Nikto nedostane druhú šancu urobiť prvý dojem. Chceš, aby si ťa personalista zapamätal? Máme pre teba niekoľko rád, ako sa odlíšiť od ostatných návštevníkov.
1. Buď proaktívny.
Keď budeš chodiť okolo stánkov, nečakaj, že ťa oslovia prví. Aj keď mnoho vystavovateľov na Profesia days je veľmi aktívnych, preber iniciatívu a urob prvý dobrý dojem priamym oslovením.
TIP: Cesnačka či rybacia nátierka sú síce veľkými delikatesami, pred návštevou stánku by sme ich jesť neodporúčali :) Rovnako si odpusti aj fajčenie, dnes už väčšina firiem nie je podporovateľom tohto zlozvyku.
2. Stručne sa predstav.
Mal by si spomenúť, aká pracovná pozícia ťa zaujíma, aké sú tvoje pracovné skúsenosti a zručnosti, spomeň tvoje silné stránky aj oblasti, v ktorých sa chceš zlepšovať. Určite nezabudni uviesť, prečo ťa zaujíma práve konkrétna firma.
TIP: Ak si študent či absolvent, je dobré si pripraviť niečo o svojom štúdiu, zahraničných pobytoch, kurzoch alebo diplomovke. Výrazne pomôcť môžu aj skúsenosti, ktoré si nabral dobrovoľníctvom.
3. Aj neverbálna komunikácia je komunikácia.
Správne držanie tela, primeraný očný kontakt a pozitívne naladenie sú jednými z mnohých znakov primeraného sebavedomia a správneho prístupu.
TIP: Je prirodzené, ak cítiš trému. V takom prípade navštív na festivale kariérnych poradcov, ktorí ti veľmi ochotne poradia, ako zvládnuť stres a pomôžu ti aj so seba prezentovaním.
Čo naozaj nerobiť v rozhovore s vystavovateľom
Najčastejšia chyba uchádzačov je pýtať sa: „Čo pre mňa máte?“ alebo „Čo mi môžete ponúknuť?“ Ukazuje to, že si sa na veľtrh pravdepodobne nijak nepripravil a o firmu sa až tak nezaujímaš, hoci to nemusí byť pravda.
Na druhej strane, pokiaľ zbadáš zaujímavú firmu, o ktorej si nikdy nič nepočul, neboj sa poinformovať a zistiť, čo ponúkajú.
1. Nepýtaj sa hneď na plat.
Chápeme, že je lákavé vedieť to čo najskôr. Ale vzbudíš tak dojem, že o prácu v danej firme ti v skutočnosti nejde.
2. Neohováraj predošlého či súčasného zamestnávateľa, s ktorým si mal či máš zlú skúsenosť. Nepôsobí to profesionálne.
3. Telefón nechaj radšej vo vrecku.
Počas konverzácie pri stánku ti nepomôže, práve naopak. Hranie sa s telefónom môže personalistu odradiť.
Možné otázky od vystavovateľov
Rátaj s tým, že aj personalisti ti budú klásť rôzne otázky. Čím lepšie sa pripravíš, tým prirodzenejšie a ľahšie sa ti bude odpovedať. Popremýšľaj nad odpoveďami na tieto otázky ešte pre príchodom na Profesia days.
• Prečo sa práve ty hodíš do tejto firmy?
• Čo je pre teba pri hľadaní práce dôležité?
• Čo ťa motivuje?
• Čo by si chcel v tejto firme dosiahnuť?
• Čo je tvoj najväčší úspech? Množstvo ďalších rád a tipov aj o pohovoroch nájdeš na portáli Kariéra v kocke.
Dobrá rada na záver
Obrovskou výhodou festivalu príležitostí Profesia days je, že rozhovory v stánkoch sú akýmisi mini pracovnými pohovormi v neformálnej atmosfére, kde si môžeš veľa vecí precvičiť a dozvedieť sa množstvo informácií o firme. Preto sa určite neboj zlyhania, môžeš si rozhodne dovoliť viac ako na bežnom pohovore. Ak by sa náhodou stalo, že ťa personalista hneď na začiatku rozhovoru odkáže na web, nenechaj sa odradiť a pýtaj sa ďalej. Využi jedinečnú príležitosť stretnúť sa so zamestnávateľmi naživo, ich webstránku si predsa môžeš pozrieť kedykoľvek.
Na záver nezabudni odovzdať svoje CV a zhrnúť si všetky dôležité body vášho rozhovoru, aby si mal istotu, že ste sa správne pochopili vo všetkom dôležitom. Ak chceš, vypýtaj si informačné alebo propagačné materiál či vizitku od osoby, s ktorou si sa rozprával na stánku a nezabudni sa jej pár dní po Profesia days pripomenúť.