SPRIEVODCA PROFESIA DAYS

Ako sa pripraviť na festival

Prečo je dôležité dopredu vedieť, čo chceš a čo ponúkaš

„Šťastie praje pripraveným.“ Známa fráza platí v prípade kariérneho podujatia snáď dvojnásobne. Hľadanie práce nie je až takou náročnou činnosťou, avšak mnoho ľudí sa mylne domnieva, že uspejú pri hľadaní práce bez akejkoľvek prípravy. Samozrejme, môže sa nájsť pár šťastlivcov, ale pravý profesionál nič neriskuje a nenechá svoj osud na náhodu. 

Predtým, než začneš vyhľadávať informácie o firmách a pripravovať si svoje CV, musíš si najprv uvedomiť, čo vlastne očakávaš a akú prácu by si chcel. Zdá sa to ako veľmi ľahká otázka, no už v tomto začiatočnom kroku robí množstvo uchádzačov veľkú chybu, keď nemajú predstavu o tom, akú prácu by chceli robiť. Na základe toho, čo chcú, si totiž uchádzači vyberajú, o aké konkrétne pracovné pozície majú záujem a v akých firmách vystavujúcich na festivale by chceli pracovať.

 TIP:

Môžeš sa inšpirovať aj katalógom pracovných pozícií, kde nájdeš širokú databázu aj s pracovnými náplňami a požiadavkami, ktoré väčšinou zamestnávatelia požadujú. Alebo si môžeš pozrieť voľné pracovné pozície na Profesii a porozmýšľať, čo by si mal záujem robiť.

Čo ak nemám jasnú predstavu, čo chcem robiť

Pokiaľ si vôbec nie si istý, kam by si chcel pracovne smerovať, práve návšteva festivalu ti môže výrazne pomôcť. Inšpiruj sa spíkrami, ktorí pracujú v rôznych oblastiach alebo sa porozprávaj s kariérnymi poradcami.

Čo vieš ponúknuť

Silné stránky

Ak áno, vieš to aj podložiť nejakými konkrétnymi príkladmi? Nestačí povedať iba, že „Som tímový hráč.“ Lepšie bude, ak povieš, „Som tímový hráč, keď sa ostatným kolegom vyskytli komplikácie, ochotne som pomohol a prevzal časť zodpovednosti na mňa.“

Alebo „Viem dobre pracovať s číslami a dátami. Excel ovládam na pokročilej úrovni a viem pracovať s týmito konkrétnymi funkciami…“

Vďaka týmto špecifickým príkladom dokážeš personalistovi, že naozaj ovládaš, čo ovládaš.

Slabé stránky

Na druhej strane, tak ako Superman mal svoj kryptonit, aj ty máš určite svoju slabú stránku.

Zamysli sa aj nad tým, čo by to mohlo byť a hlavne, ako sa snažíš na tom pracovať, aby si svoj nedostatok minimalizoval. Napr. „Mám problém s plánovaním pracovného dňa, preto som si kúpil diár, snažím sa všetko si dopredu zapisovať a trochu sa to zlepšuje.“

Nemusíš svoj nedostatok kompletne eliminovať (to by si asi prekonal aj toho Supermana), ale je dobré aspoň takto ukázať, že si to uvedomuješ a pracuješ na tom. Alebo môžeš prezentovať svoju slabú stránku ako silnú, napr.: „Som veľmi precízny, preto mi niekedy dokončenie práce môže dlho trvať.“

Mať prehľad o svojich schopnostiach ti výrazne pomôže neskôr, keď sa budeš prezentovať na festivale, čomu sa špecificky venujeme v druhej kapitole príručky.

 TIP:

Zober si papier a napíš si na jednu stranu svoje silné a na druhú svoje slabé stránky a čo robíš, aby si ich minimalizoval. To, že si to napíšeš a takto vizualizuješ, ti neskôr veľmi pomôže v tvojej prezentácii na festivale.

Ako si vyhľadáš informácie o vystavovateľoch

Zatvor oči a skús si predstaviť, že si zamestnávateľ. Momentálne hľadáš nových ľudí a ideš na pracovný veľtrh stretnúť množstvo uchádzačov. Zrazu príde človek, ktorý má veľa informácií o tvojej firme, vie, aké pozície ponúkaš a presne vie, prečo by sa hodil na túto pozíciu. Asi nie je dôvod, prečo by ťa takýto človek nezaujal. Prečo by si nemal byť takýmto uchádzačom práve ty?

Je viacero spôsobov, ako si nájsť informácie o firme. Predstavíme ti zopár z nich:

  • 1) Profil firmy, ktorá vystavuje na Profesia days
  • 2) Webová stránka firmy
  • 3) Sociálne médiá firmy ( Facebook, Instagram…)
  • 4) Profil firmy na Profesii
  • 5) Tvoji známi alebo známi známych, čo tam pracujú

Je celkom možné, že nenájdeš úplne všetko. Nevadí. Je to pre teba ďalšia šanca, ako sa ukázať! Napíš si na papier, čo chceš zistiť a budeš mať jedinečnú možnosť opýtať sa firiem priamo na festivale. Vystavovateľovi tak ešte viac ukážeš, že sa o firmu naozaj zaujímaš a že si dobre pripravený, keď budeš klásť konkrétne otázky.

 

 TIP:

Ak máš v pláne získať špecifickú pozíciu, určite by nebolo na škodu mať prehľad o tom, aký je priemerný plat, aby si mal približnú predstavu a vedel adekvátne odpovedať ak sa ťa to náhodou opýtajú. Najlepší spôsob ako to zistiť, je portál platy.sk, kde si môžes získať informáciu o priemernom plate na danej pozícii aj podľa miesta kde chceš pôsobiť. 

Príprava CV

Životopis bude jednou z tvojich hlavných zbraní, tak si ju určite treba dopredu riadne nabrúsiť. Rozhodne odporúčame pripraviť si CV dopredu a priniesť so sebou na USB, nech ho máš poruke. Vyhľadávanie informácií o firme a pozíciách vopred slúži aj na to, aby si potom vedel vytvoriť špecifickejší životopis a dať tam informácie, ktoré sú relevantné pre danú pozíciu alebo firmu.

Vzor dobre napísaného životopisu a návod, ako si ho vytvoriť nájdeš tu.

V zmysle novej právnej úpravy zavedenej novým Nariadením „GDPR“  Európskeho parlamentu, žiadny subjekt nemôže spracúvať osobné údaje bez právneho základu. Preto ťa chceme upozorniť, aby si nikdy nezabudol zamestnávateľovi spolu s tvojím životopisom odovzdať aj tvoj súhlas so spracúvaním osobných údajov. Vzor súhlasu na spracúvanie osobných údajov nájdeš tu.