Veľtrh očami Martiny

Profesia days 2018 v bratislavskej Inchebe boli pre mňa dva úžasné dni na jednej strane, na druhej príjemne vyčerpávajúce. Už si ani nepamätám, kedy naposledy som sa rozprávala s takým množstvom ľudí.

Vybrať ten najlepší stánok určite nebolo jednoduché. Mnohé stánky vedeli aj z mála (rozumej 2 m2) vytrieskať veľa. Najviac som to vnímala asi v zóne IT pri spoločnostiach ako EmbedIT alebo Siemens Healthcare, ktoré vedeli programátorov určite zaujať. Podobné firmy boli aj v zóne Výroba, napríklad spoločnosť ENGIE Services s milou pani, ktorá vedela osloviť, odhadnúť človeka a ponúknuť mu preňho zaujímavú prácu.

Taktiež atmosféra v zóne Absolventi bola veľmi zaujímavá a naozaj si tam každý končiaci študent mohol nájsť svoj dream job. Bolo pozoruhodné vnímať ako sa spoločnosti snažia zaujať svojich budúcich zamestnancov. Obzvlášť sa mi v tejto zóne páčili spoločnosti ako UNIQA, ktorá síce nebola nejako výrazná, ale určite dokázala upútať svojou aktivitou budúcich „aktuárov“, ktorých hľadala. Podobne bol na tom u absolventov aj Kaufland, ktorý mal svoj stánok v eko tematike a dokázal študentom ponúknuť najrôznejšiu prácu. Čo ma neskutočne prekvapilo bola pani zo spoločnosti AT&T. Opýtala sa ma, čo študujem, čo ma baví a po dvoch krátkych odpovediach mi ihneď ponúkla prácu pre mňa ako vyšitú a naozaj aj zaujímavú. Podobne milú situáciu som zažila aj pri spoločnosti ING.

Mnohé spoločnosti sa snažili ľuďom sprostredkovať nielen prácu, ale aj informácie o tom, kto sú, čo robia, a náplni svojej práce prispôsobili aj svoj vizuál. Určite nikto nebude namietať, ak poviem, že toto sa najviac podarilo Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorá si na Profesia days vytvorila stánok v podobe vlakového vozňa s naozajstnými sedačkami a stolmi. Tematicky svoj stánok poňala aj spoločnosť Lyreco, zaoberajúca sa poskytovaním kancelárskeho materiálu, ktorá si na Profesia days vytvorila svoj malý office. 

Nakoniec si však ocenenie odniesli stánky, ktoré dokázali ľuďom ponúknuť okrem naozajstného záujmu o kandidáta a pracovnej príležitosti aj rôzne zážitky v podobe virtuálnej reality, simulovaného pohovoru či konzultácie životopisu, aj oddychu a zábavy.

Milým spestrením programu bola aj zóna Bez hraníc, kde sa premietali a rozprávali príbehy ľudí, ktorých sa spoločnosť snaží vytesniť na svoj okraj. Pozitívnymi a motivujúcimi príkladmi boli napríklad príbehy Rómov, ktorí vyštudovali, zamestnali sa a momentálne sú príkladom pre ďalších mladých ľudí v svojej komunite.

Profesia days boli neskutočným zážitkom. Ako absolventka vysokej školy môžem povedať, že každý študent by si tu našiel príležitosť pre uplatnenie svojich schopností, vedomostí  a záujmov. Tento veľtrh bol pre mňa dôkazom toho, že je dôležitejšie, čo človek chce robiť, než to či má skúsenosti alebo nie, pretože vždy sa nájde spoločnosť, ktorá mu to umožní svoj potenciál rozvinúť.

Prečítaj si, ako hľadala NAJvystavovateľa Janka Š.