Hľadanie NAJvystavovateľa podľa Janky Š.

Ahojte “Niktoši.

Takto neformálne a milo začínal informatívny mail od Peťky z Profesie s inštrukciami na Profesia days 2018.

Nikdy predtým som na Profesia days nebola. Nemala som dôvod. Počas vysokej školy som začala pracovať a tiahlo sa to so mnou až do mojej materskej dovolenky. Teraz si hľadám prácu. Spojila som príjemné s užitočným a prihlásila som sa na testera stánkov.

Stretávali sme sa aj s ostatnými „Niktošmi“ a s Peťkou a Barborkou o dosť skôr, než sa to celé spustilo. Inštrukcie boli jasné. Prejsť čo najviac stánkov, zamerať sa na 5 oblastí, ohodnotiť a spraviť si aj pohodu. Boli sme spolu piati testovači. Hneď od začiatku sme si rozumeli a vytvorili sme veľmi dobrý tím. Cesta bola jasná. Káva. Zistili sme o sebe, kto sme, čo sme a že sme vlastne každý z úplne iného súdka. A tak to malo byť.

Misia sa začala o 10:00. Prešla som si najskôr celý areál, aby som mala prehľad, ako čo vyzerá. Priznám sa, nemala som vôbec predstavu, ako to všetko bude prebiehať. Hlavne byť sám sebou, pýtať sa relevantné veci a všímať si detaily. Po prvom dni som mala veľmi zmiešané pocity. Svoju púť som začala v Zóne príležitostí. Šak Zóna príležitostí, šak ponúk bude veľa. Opak bol pravdou. Ako mamička po materskej s 10 ročnou praxou máte istú predstavu, čo áno a čo nie. A poviem vám, väčšinou som dostávala odpovede: „Momentálne takú ponuku nemáme, skúste sa priebežne pozerať u nás na webe.“ Drvivá väčšina ponúk bola skôr pre absolventov alebo ľudí, ktorí si môžu dovoliť cestovať. Veľa administratívnych ponúk, finančné a IT. Povzbudila ma spoločnosť IBM, pre ktorú zjavne nič nie je problém. Nechali si môj životopis a zapísali si ma do systému.

Čo ma povzbudilo ale asi najviac, bola ochota ľudí v stánkoch, kde som naozaj nebola vhodný kandidát. Stánok Studio Moderna. Pekne zariadený s veľmi príjemnou slečnou, ktorá ma sama oslovila. Ponúkala pozíciu telefonického operátora. Táto ponuka sama o sebe nie je veľmi atraktívna. Ale slečna ju opísala takým spôsobom, že som odtiaľ odchádzala s úžasným pocitom. Stánok second handov Textilhouse. Som ich stály zákazník a nesklamali ma ani teraz. Úžasné dámy v strednom veku, ktoré verili svojej práci. A verili svojej firme. Naopak, sklamala ma známa personálka, ktorá si bola tak istá sebou, že mala nulovú ochotu pomôcť.

Druhý deň som išla do zóny Výroba a IT. Nechala som si to na koniec, pretože sú mi tieto oblasti vzdialené. Odchádzala som odtiaľ užasnutá. Malé stánky firiem, hlavne mimo Bratislavy. O niektorých som počula prvýkrát. Iné som poznala aspoň z počutia. Na trhu práce je celkovo nedostatok kvalitnej a odbornej pracovnej sily. A tieto firmy to vedeli. Chytili príležitosť za „pačesy“ a dali zo seba maximum. Nestretla som v zóne Výroba a IT asi žiadnu firmu, ktorá sa na Profesia days nepripravila dobre. Všetci boli ochotní, všetci boli milí. Napriek tomu, že videli, že nemám poňatie o ich práci, dali si tú námahu a firmu mi predstavili.

Samostatnou kapitolou bola zóna Bez hraníc. S neziskovým sektorom a s hendikepovanými ľuďmi pracujem dlho. Sú pre mňa inšpiráciou a mám sa od nich stále čo učiť. V tejto zóne som stretla množstvo priateľov a známych a dodali mi energiu. Mám roky skúseností s prácou v komerčnom aj v neziskovom sektore. A sama viem, aké je dôležité prepájanie týchto dvoch svetov. Tieto dva svety si musia navzájom odovzdávať svoje vedomosti, skúsenosti a znalosti. Bez toho to nebude fungovať. Som strašne rada, že stále viac a viac firiem to vie.

Na Profesia days sa určite oplatí ísť. Máte veľkú šancu, že stretnete niekoho známeho, ktorého ste roky nevideli. Mne sa to darilo na každom kroku. Stretnete veľmi príjemných a profesionálnych ľudí. Z každého stánku si treba zobrať to svoje a isto sa netreba báť ísť sa opýtať. Aj tam, kde to podľa vás vôbec nemá zmysel. Ako sa hovorí, motyka možno vystrelí. A určite budete vedieť podľa prístupu ľudí povedať, či v takej alebo takej firme budete chcieť pracovať. Mne sa potvrdilo, že malé a stredné firmy na Slovensku si musíme vážiť a podporovať ich. Oni to berú naozaj zodpovedne a chcú zamestnať dobrých ľudí. Česť výnimkám pri veľkých firmách. Som presvedčená, že veľké korporácie si svojich ľudí tiež vážia. Sama som roky v takej robila. Ale oni vedia, že príde stovka ďaľších.

Ďakujem za skvelú príležitosť.

Čítaj, ako sa na veľtrhu páčilo Jánovi.